CX/Gravel Tire Test: Continental Terra Competition Trail Grip 40
Contents and Test Summary
- Introduction
- Manufacturer Specifications
- Size, Weight, Thickness
- Rolling Resistance: 20.0 Watts
- Puncture Resistance: 73 Points
- Static Wet Grip: 79 Points
- Conclusion: 4.0 / 5 Recommended
- Comments
- Continental Terra Competition Trail Grip 40
(100% is best)
The Terra Competition is a new gravel tire from Continental, featuring a unique tread pattern and Continental's latest off-road casing designs and compounds. According to Continental, the Terra Competition is built for All-Road riding, and based on the tread design, it could be the ideal mix between a full slick tire and semi-slick/low-knob-height tires often used on gravel bikes.
Ad Buy Continental Terra Competition Trail Grip at Amazon.com
The Terra Competition is available in 2 different casing/compound versions: Race Rapid and Trail Grip. We already tested the Terra Competition with the Race casing and Rapid compound last month and found it to be a very balanced All-Road tire with better off-road performance than a full- or semi-slick tire.
The version with the Trail casing and Grip compound we have on test today has the exact same tread pattern, but it comes with additional layers under the tread and an even grippier compound. We're not sure if this Trail casing and grippier compound is actually needed on a tire like the Terra Competition. We found the Race Rapid version already provided decent protection and enough wet grip in our hard-surface test.
It all comes down to the performance penalty between these 2 different versions of the Terra Competition, and that's exactly what we've tested. Read on to view our full test results, a comparison to the Terra Competition, and a comparison to similar tires from competing brands.
Manufacturer Specifications
| Manufacturer Specs | |
|---|---|
| Brand | Continental |
| Model | Terra Competition Trail Grip |
| Year | 2026 |
| Supplied By | Bought in store |
| New or Used | New |
| Mileage | 0 km |
| Price Range | High |
| Buy At | Ad Amazon.com |
| Manufacturer part number | 0150758 |
| EAN | 4019238401714 |
| TPI | 3/330 |
| Compound | Grip Compound |
| Bead | Folding |
| ETRTO | 40-622 |
| Specified Weight | 470 grams |
| Max Air Pressure (psi) | 72 |
| Made In | Pro Data |
| Available Sizes |
35-622 (700x35c) 40-622 (700x40c) 45-622 (700x45c) |
Continental Terra Competition Trail Grip 40 Test Results
Size, Weight, and Thickness Measurements
| Size, Weight, and Thickness Measurements | |
|---|---|
| Specified Weight | 470 grams |
| Measured Weight | 462 grams |
| Measured Width Casing | 37 mm (un-round) |
| Measured Width Tread | 35 mm |
| Measured Height | Pro Data |
| Tire Circumference | Pro Data |
| Measured Knob Height Center | 0.5 mm |
| Measured Knob Height Edge | 1.0 mm |
| Measured Total Thickness Center (excluding knobs) | 3.60 mm |
| Measured Total Thickness Sidewall | Pro Data |
| All size measurements are taken at low air pressure on a 17.8 mm inner width rim. | |
Rolling Resistance Test Results
| Rolling Resistance Test Results | |
|---|---|
| Inner Tube | None (30 ml sealant) |
| Measured Width | 37 mm |
| Rolling Resistance Real tire width in mm: 30-32 = 66 psi/4.6 bar 33-35 = 60 psi/4.1 bar 36-38 = 54 psi/3.7 bar 39-42 = 50 psi/3.4 bar 43-46 = 46 psi/3.2 bar 47-50 = 42 psi/2.9 barHigh Air Pressure (54 psi / 3.7 bar) |
Pro Data |
| Rolling Resistance Real tire width in mm: 30-32 = 55 psi/3.8 bar 33-35 = 50 psi/3.4 bar 36-38 = 45 psi/3.1 bar 39-42 = 42 psi/2.9 bar 43-46 = 38 psi/2.6 bar 47-50 = 35 psi/2.4 barMedium Air Pressure (45 psi / 3.1 bar) |
Pro Data |
| Rolling Resistance Real tire width in mm: 30-32 = 44 psi/3.0 bar 33-35 = 40 psi/2.8 bar 36-38 = 36 psi/2.6 bar 39-42 = 33 psi/2.3 bar 43-46 = 31 psi/2.1 bar 47-50 = 28 psi/1.9 barLow Air Pressure (36 psi / 2.6 bar) |
20.0 Watts CRR: 0.00600 |
| Rolling Resistance Real tire width in mm: 30-32 = 33 psi/2.3 bar 33-35 = 30 psi/2.1 bar 36-38 = 27 psi/1.9 bar 39-42 = 25 psi/1.7 bar 43-46 = 23 psi/1.6 bar 47-50 = 21 psi/1.4 barExtra Low Air Pressure (27 psi / 1.9 bar) |
Pro Data |
| The CX/Gravel section is a multi tire size section, air pressures have been adjusted to the measured casing width. All numbers are for a single tire at a speed of 29 km/h / 18 mph and a load of 42.5 kg / 94 lbs. Use the formula: RR (Watts) = CRR * speed (m/s) * load (N) to calculate rolling resistance at a given speed and load. |
|
Puncture Resistance Test Results
| Puncture Resistance Test Results (higher is better) | |
|---|---|
| Total Puncture Score Tread | 73 Points |
| Total Puncture Score Sidewall | Pro Data |
| Tread Puncture Force Sharp Needle | Pro Data |
| Tread Puncture Force Blunt Needle | Pro Data |
| Tread Total Tire Thickness | 3.60 mm |
| Sidewall Puncture Force Sharp Needle | Pro Data |
| Sidewall Puncture Force Blunt Needle | Pro Data |
| Sidewall Total Tire Thickness | Pro Data |
Hard Surface Static Grip Test Results
| Static Grip Test Results | |
|---|---|
| Wet Grip Average | 79 Points |
| Wet Grip Center | Pro Data |
| Wet Grip Edge | Pro Data |
| Measured Knob Height Center | 0.5 mm |
| Measured Knob Height Edge | 1.0 mm |
| Grip in points = coefficient of friction * 100 CX/Gravel grip test rim width = 23.0 mm |
|
| Wet Grip Test and Off-Road Tires (info) | |
Conclusion
- Continental Terra Competition Trail Grip 40
(100% is fastest - lightest - highest - strongest)
The Trail Grip version of the Terra Competition is a no-nonsense tire that offers decent rolling resistance, very good puncture resistance, and a lot of wet grip in a gravel/all-road bike package. If you care more about performance though, we do not see any advantage over the lighter and faster Race Rapid version of the Terra Competition.
We also noticed that the Trail Grip version comes from a different factory in a different country, which is new for Continental's high-performance tires. This doesn't have to be a bad thing, but we did notice that the yellow Continental colors are slightly off as well. If you care about looks, that might be a turn-off when mixing the Trail Grip/Race Rapid versions front/rear.
We would stick with the Race Rapid version and only consider the Trail Grip version if you like the tread pattern and have experienced an actual lack of grip or puncture resistance with the Race Rapid.
Compare the Continental Terra Competition Race Rapid and Trail Grip on our comparison section.
Ad Buy Continental Terra Competition Trail Grip at Amazon.com
RATING:
4.0
/ 5
TEST VERDICT:
Recommended