Road Bike Tire Test: Specialized Cotton TLR 28
Contents and Test Summary
- Introduction
- Manufacturer Specifications
- Size, Weight, Thickness
- Rolling Resistance: 9.3 Watts
- Puncture Resistance: 49 Points
- Static Wet Grip: 81 Points
- Conclusion: 5.0 / 5 Highly Recommended
- Comments
- Specialized Cotton TLR 28
(100% is best)
The Cotton TLR is Specialized's first cotton tubeless-ready tire and the spiritual successor to the (tube-type) Turbo Cotton, which we have known since 2016. Specialized has waited and skipped the first generation of cotton tubeless-ready tires, likely because they had some downsides. The Cotton TLR is therefore a significant step forward for Specialized and comes with a second-generation easy-to-inflate 320 TPI casing, vulcanized tread, and a Dual T2/T5 Gripton compound.
More text coming soon. Our full test results can be found below.
Manufacturer Specifications
| Manufacturer Specifications | |
|---|---|
| Brand | Specialized |
| Model | Cotton TLR |
| Year | 2026 |
| Tire Type | Tubeless |
| Supplied By | Bought in store |
| New or Used | New |
| Mileage | 0 km |
| Price Range | Very High |
| Buy At | |
| Manufacturer part number | 00026-1800 |
| EAN | 196625232237 |
| TPI | 320 |
| Compound | Gripton T2/T5 |
| Bead | Folding |
| ETRTO | 28-622 |
| Size Inch | 28" |
| Specified Width (mm) | 28 |
| Specified Weight | 280 grams |
| Max Air Pressure (psi) | 95 |
| Made In | Pro Data |
| Available Sizes |
28-622 (700x28c) 30-622 (700x30c) 32-622 (700x32c) |
Specialized Cotton TLR 28 Test Results
Size, Weight, and Thickness Measurements
| Size, Weight and Thickness Measurements | |
|---|---|
| Specified Weight | 280 grams |
| Measured Weight | 262 grams |
| System Adjusted Weight (tire + valve + rim seal) |
282 grams |
| Measured Width | 27 mm (un-round) |
| Measured Height | Pro Data |
| Tire Circumference | Pro Data |
| Total Tire Thickness Center | 2.2 mm |
| Total Tire Thickness Sidewall | Pro Data |
| Unmounted Casing Width | 70 mm |
| Unmounted Tread Width | Pro Data |
| Tread Cover (Tread / Casing Ratio) | Pro Data |
| All size measurements are taken at an air pressure of 100 psi / 6.9 bars on a 18 mm inner width (unless otherwise stated) rim. | |
Rolling Resistance Test Results
| Rolling Resistance Test Results | |
|---|---|
| Inner Tube | None (20 ml sealant) |
| Measured Width | 27 mm (un-round) |
| Rolling Resistance Real tire width in mm: 22-24 = 132 psi/9.1 bar 25-27 = 120 psi/8.3 bar 28-30 = 108 psi/7.4 bar 31-32 = 100 psi/6.9 barUltra High Air Pressure (120 psi / 8.3 bar) |
Pro Data |
| Rolling Resistance Real tire width in mm: 22-24 = 110 psi/7.6bar 25-27 = 100 psi/6.9 bar 28-30 = 90 psi/6.2 bar 31-32 = 83 psi/5.7 barExtra High Air Pressure (100 psi / 6.9 bar) |
Pro Data |
| Rolling Resistance Real tire width in mm: 22-24 = 88 psi/6.1 bar 25-27 = 80 psi/5.5 bar 28-30 = 72 psi/5.0 bar 31-32 = 67 psi/4.6 barHigh Air Pressure (80 psi / 5.5 bar) |
9.3 Watts CRR: 0.00279 |
| Rolling Resistance Real tire width in mm: 22-24 = 66 psi/4.6 bar 25-27 = 54 psi/4.1 bar 28-30 = 60 psi/3.7 bar 31-32 = 50 psi/3.4 barMedium Air Pressure (60 psi / 4.1 bar) |
Pro Data |
| The Road Bike section is a multi tire size section, air pressures have been adjusted to the measured casing width. All numbers are for a single tire at a speed of 29 km/h / 18 mph and a load of 42.5 kg / 94 lbs. Use the formula: RR (Watts) = CRR * speed (m/s) * load (N) to calculate rolling resistance at a given speed and load. |
|
Puncture Resistance Test Results
| Puncture Resistance Test Results (higher is better) | |
|---|---|
| Total Puncture Score Tread | 49 Points |
| Total Puncture Score Sidewall | Pro Data |
| Tread Puncture Force Sharp Needle | Pro Data |
| Tread Puncture Force Blunt Needle | Pro Data |
| Tread Total Tire Thickness | 2.2 mm |
| Sidewall Puncture Force Sharp Needle | Pro Data |
| Sidewall Puncture Force Blunt Needle | Pro Data |
| Sidewall Total Tire Thickness | Pro Data |
Static Grip Test Results
| Static Grip Test Results | |
|---|---|
| Wet Grip Average | 81 Points |
| Wet Grip Center | Pro Data |
| Wet Grip Edge | Pro Data |
| Grip in points = coefficient of friction * 100 Road bike grip test rim width = 19.0 mm (unless otherwise stated) |
|
Conclusion
- Specialized Cotton TLR 28
(100% is best)
Conclusion coming soon.
RATING:
5.0
/ 5
TEST VERDICT:
Highly Recommended